Inter – Juventus 2-3. Oaspeții au avut o revenire incredibilă pe final și titlul e tot mai aproape

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 29 aprilie 2018, ora 00:21,
Buffon Higuain

Într-o atmosferă de zile mari, Inter și Juventus au oferit un meci superb, în care torinezii au avut o revenire neașteptată pe final, reușind să se impună cu 3-2.

Campioana Italiei a condus cu 1-0, după golul lui Douglas Costa, din minutul 14. Apoi, Inter a rămas imediat în 10 oameni, după eliminarea lui Vecino, iar lucrurile păreau clare la Milano. Numai că Inter a revenit spectaculos în repriza secundă, după reușita lui Icardi și autogolul lui Barzagli.

Condusă cu 1-2 din minutul 65, Juventus a întors rezultatul în stil de mare echipă. Handanovic a evitat golul la lovitura liberă bătută de Dybala, însă torinezii au continuat să pună presiune, iar Cuadrado a egalat în minutul 87.

Higuain i-a salvat

Apoi, Higuain a apărut la finalizare și a adus victoria lui Juventus printr-o lovitură de cap, în minutul 89.

Juventus are acum un avans de patru puncte față de Napoli, care joacă duminică pe terenul Fiorentinei.