Minaur Baia Mare a fost umilită în semifinalele EHF European Cup! Este cel mai dur eşec din acest sezon

Articol de Gabriel Ion - Publicat luni, 22 aprilie 2024, ora 16:10,
Minaur Baia Mare

Echipa masculină de handbal Minaur Baia Mare a fost învinsă fără drept de apel în deplasare de echipa islandeză Valur Reykjavik.

Eșec la 8 goluri pentru Minaur Baia Mare în semifinalele EHF European Cup

Meciul de la Reykjavik a contat pentru prima manşă a semifinalelor EHF European Cup, iar gazdele s-au impus 36-28 (18-14).

Vicecampioana României a suferit cel mai drastic eşec al său din acest sezon, egalând contraperformanţa din prima etapă a Ligii Zimbrilor (27 august 2023), 27-35 cu CS Dinamo.

Primele zece minute au fost echilibrate (2-2), dar apoi Valur a preluat controlul jocului şi s-a desprins pe tabelă, la pauză având un avans de patru goluri, 18-14. Ecartul a crescut în repriza secundă, până la nouă goluri, dar în cele din urmă Valur s-a impus cu 36-28.

Manşa secundă se va juca la Baia Mare, în data de 28 aprilie. Echipa islandeză trecuse în sferturi de Steaua, cu 36-35 la Chiajna şi 36-30 la Reykjavik.