Înfrângere nemeritată! Petrolul a pierdut la limită cu Concordia Chiajna

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 11 aprilie 2021, ora 12:52,
WhatsApp Image 2021-04-11 at 12.51.13

Petrolul Ploiești și Concordia Chiajna s-au întâlnit în etapa a doua din play-out-ul Ligii a 2-a. Ilfovenii s-au impus scurt, cu 1-0.

Petrolul a început bine meciul, a avut multe situații de poartă, dar nu a reușit să le fructifice. În minutul 7, gazdele au primit și o lovitură de la 11 metri după o intervenție a lui Lucian Ion, dar mijlocașul Vajushi a ratat execuția.

Forcingul ofensiv al ”Lupilor Galbeni” din prima jumătate de oră a fost aproape să se concretizeze pe tabelă, dar golul marcat de Buhăescu a fost anulat pentru o poziție afară din joc.

Deschiderea de scor s-a produs în minutul 31, atunci când același fundaș central al Concordiei, Lucian Ion, a introdus mingea în poartă în urma unei lovituri libere, iar oaspeții au intrat în avantaj la cabine.

În repriza a doua, Petrolul a forțat egalarea, a dominat partida, dar atacurile elevilor lui Octavian Grigore au fost în zadar. Concordia a fragmentat cât mai des jocul, astfel că partida s-a încheiat cu scorul de 1-0 în favoarea ”Vulturilor verzi”.

Echipele de start:

Petrolul Ploiești: Avram – Olaru, Mondragon, Meijers, Țicu – Pană, Constantinescu, Ekollo, Roige, Vajushi – Buhăescu

Concordia Chiajna: Chesneau – Cherecheș, Marc, Ion, Borta – Biiceanu, Piper, Dumitru, Deac, Rosado – Hercheligiu