VIDEO | Debut cu dreptul în play-out. Petrolul, victorie cu CSM Reșita

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 03 aprilie 2021, ora 12:59,
WhatsApp Image 2021-04-03 at 12.54.23

Petrolul a debutat cu dreptul în play-out-ul ligii secunde, după o victorie de serviciu cu Reșita, scor 1-0.

Scorul se menține până la final și Petrolul câștigă meritat, după un joc controlat, mai ales după ce au avut superioritate numerică.

În minutul 79, vine și deschiderea scorului. Mijlocașul albanez, Vajushi, a șutat periculos de la 22 metri la colțul scurt, pe jos, și a făcut 1-0.

În minutul 59, fundașul gazdelor a primit un cartonaș roșu și a fost eliminat. În zece oameni, Reșița a cedat terenul și nu a mai avut nicio șansă de a pune în pericol poarta lui Avram.

Petrolul a primit un cartonaș galben în minutul 42, ceea ce consemnează o statistică inedită. ”Lupii galbeni” au primit câte un avertisment în primele 45 minute în fiecare etapă din acest sezon de Liga a 2-a.

Cea mai mare ocazie a gazdelor a fost ratată de Chera care a șutat de la 25 metri, dar Avram a respins peste bara transversală.

În prima repriză, Petrolul a avut o prestație bună, cu multe ocazii de poartă, o posesie superioară, dar nu a reușit să concretizeze avantajul și pe tabelă.

Echipele de start:

Petrolul Ploiești: Avram – Olaru, Huja, Meijers, Țicu – Pană, Constantinescu, Ekollo, Roige, Vajushi – Buhăescu

CSM Reșița: Cobrea – Acka, Boboc, Bresneni, Sima – Chera, Danci, Dumitras, Popescu, Sălcianu – Buș