Informatica Timișoara, opțiune serioasă pentru primul titlu din istorie la futsal

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 15 mai 2018, ora 21:00,
informatica-timisoara-united-galati

Informatica Timișoara are 2-0 la general, în finala Ligii I de futsal, după primele două jocuri, disputate pe terenul lui United Galați. Marți, bănățenii s-au impus la loviturile de departajare, cu 3-1, după ce la finele timpului regulamentar, scorul fusese egal, 3-3.

După o primă repriză fără goluri, Informatica a deschis scorul în minutul 24, prin Felipe Mancha. Gălățenii au întors apoi rezultatul, prin reușitele lui Cojoc și Lașcu, însă Savio a egalat rapid pentru Informatica. La 2-2, gazdele au beneficiat de o penalitate de la 10 metri, însă Cojoc a trimis în bară. Andre Deco a adus-o din nou în avantaj pe Informatica, însă United a stabilit scorul final, 3-3, prin același Cojoc.

La loviturile de departajare, Informatica a marcat din toate cele trei încercări, prin Daniel Araujo, Andre Deco și Felipe Mancha. Pentru gălățeni a punctat doar Lașcu, în vreme ce Tudose a trimis pe lângă poartă.

În primul meci al finalei, disputat luni, Informatica s-a impus cu 1-0, prin golul marcat de Miloš Simić.

Finala se mută la Timișoara, săptămâna viitoare. Informatica mai are nevoie de o singură victorie pentru a-și trece în cont primul titlu național din istorie și, totodată, eventul în sezonul 2017/2018.