Ianis Hagi nu se consideră eroul partidei: ”Nu contează cine dă goluri”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 26 martie 2021, ora 01:42,
ianis hagi 2

România a învins Macedonia de Nord, scor 3-2, într-un meci disputat joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, la debutul în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.

Marcatorii partidei au fost: Florin Tănase, în minutul 28, Valentin Mihăilă, în minutul 50 și Ianis Hagi, în minutul 86, pentru România, respectiv Ademi, în minutul 82 și Trajkovski, în minutul 83, pentru naționala pregătită de Igor Angelovski.

Sursa Foto: Profimedia Images

Ianis Hagi, intrat în ultimele 15 minute, a fost eroul meciului. Golul său de 3-2, primul la echipa mare a naționalei, a decis ca cele trei puncte puse în joc să meargă în contul României. La cele două goluri primite într-un interval de două minute, eroul partidei a declarat că vina este una colectivă și nu un anume jucător.

„Ultimele 15 minute nu am fost atenți, ca echipă. E greu când e spațiu așa mare pe 16 metri în ultimele 10 minute, e normal să iei gol. E o greșeală a echipei, nu a anumitor jucători. Sunt fericit că am reușit să marchez golul victoriei și am reușit să pornim cu victorie. E primul meci din campania de calificare, vrem să fim la Mondial, nu contează cine dă goluri. Mai sunt 9 meciuri, asta cred că e mentalitatea corectă. Sunt fericit, dar e primul meci, mai sunt 9”, a spus Ianis Hagi după meci, la PRO TV.

Legat de gestul de la gol, atunci când s-a dus spre bancă și l-a îmbrațișat pe Rădoi, Ianis Hagi a vrut să demonstreze că între el și selecționer nu este niciun conflict și că au același interes: să califice România la Mondial.

„E mult de când România n-a fost la Mondial. Credem foarte mult în calificare, suntem pozitivi și credem că putem să mergem acolo, în Qatar. Am vrut să arăt lumii că între mine și Mister n-a fost niciodată nimic, s-a spus că a fost un conflict… Istoria noastră e mult mai lungă, am avut succes împreună, am vrut să arăt că între mine și el nu e nimic, cam atât. A fost o surpriză când a venit la stadion, nu ne așteptam, dar a fost un impuls. Chiar înainte de meci, să avem antrenorul cu noi a contat. Rolul meu pe teren este să fac diferența, îmi place mereu să fiu acolo când echipa are nevoie de mine!”, a concluzionat eroul partidei.

Următorul meci pentru România va avea loc tot pe Arena Națională, cu Germania, pe 28 martie, de la ora 21:45.