Ianis Hagi, apărat în Scoția! ”De fapt el este crema lui Rangers”

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat sâmbătă, 27 februarie 2021, ora 19:54,
Rangers v Kilmarnock, Scottish Premiership, Football, Ibrox Stadium, Glasgow, Scotland, UK – 13 Feb 2021

În acest sezon, Ianis Hagi a evoluat în 25 meciuri din 30 etape ale campionatului de fotbal scoțian. Internaționalul român a oferit 5 goluri și 9 pase decisive, fără a fi titular incontestabil.

Statistic, cifrele sale arată foarte bine. Însă evoluțiile tânărului jucător nu l-au convins pe Steven Gerrard să-l utilizeze titular meci de meci. De multe ori, mijlocașul român intră de pe bancă și trebuie să aibă un impact imediat în meci. Iar atunci când începe o partidă din primul minut este scos repede în repriza a doua și nu ajunge să termine meciul în teren.

Aspectul descris l-a observat și jurnalistul scoțian Tom Ward, care a scris un articol special dedicat lui Ianis Hagi, în care analizează parcursul de până acum al românului la echipa lui Stevie G.

Jurnalistul arată că Ianis Hagi are niște cifre remarcabile în condițiile în care are doar o medie de 58 minute pe meci în campionat și nu înțelege de ce nu primește mai mult credit din partea tehnicianului englez.

Materialul jurnalistului Tom Ward a fost publicat de Sub titlul „Statistica uimitoare a lui Ianis Hagi arată că Steven Gerrard nu-i acordă suficient credit„, pentru footballfancast. Acesta notează că „atacantul Alfredo Morales poate părea cel mai bun atacant în Europa League, dar de fapt Ianis Hagi este crema echipei scoţiene. Este timpul ca fiul marelui Gheorghe Hagi să înceapă să primească respectul pe care îl merită, asta este sigur”, a fost îndemnul lui Tom Ward la adresa românului.

Sursa foto: Profimedia Images

Rangers se află pe primul loc în Premiership și este foarte aproape de un nou titlu, primul după 10 ani de așteptare. În șaisprezecimile Europa League, echipa lui Ianis Hagi va da piept cu formația lui Nicușor Stanciu, ceea ce anunță un duel foarte interesant între cei doi români.