Halep a impresionat la primul joc oficial din Australia! ,,Defensiva divină a Simonei”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 01 februarie 2021, ora 14:19,
Simona Halep Gippsland Trophy

Simona Halep a început început primul turneu oficial din 2021 cum nu se putea mai bune, cu o victorie la Gippsland Trophy.

Numărul 2 WTA s-a impus în faţa rusoaicei Anastasia Potapova, scor 6-4, 6-4, în 78 de minute.

WTA Tennis scoate în evidenţă jocul foarte bun al Simonei din turul doi al acestui turneu. În optimile de finală ale competiţiei, Halep va întâlni câştigătoarea dintre Laura Siegemund (favorita 16) și Destanee Aiava.

,,Defensiva divină a Simonei Halep şi precizia loviturilor sale în lung de linie au împiedicat-o pe rusoaică să se desprindă.

Pe măsură ce se avansa în set, Halep a reacţionat interesant la fiecare minge trimisă de Potapova şi a încheiat gameul de 5-4 cu un lung de linie câştigător direct pe tuşă. Apoi a servit nereturnabil şi a obţinut victoria.”, au scris cei de la wtatennis.com.

După participarea la acest turneu, Simona Halep va fi prezentă pe tabloul principal de la primul Grand Slam al anului 2021, Australian Open.

Turneul se va desfăşura în perioada 8-21 februarie, după ce a fost amânat de mai multe ori din cauza pandemiei de Coronavirus.

Citeşte şi VIDEO | Simona Halep, de neoprit în Australia! Victorie şi la primul meci oficial din 2021!