Halep a anunțat cât va sta departe de terenul de tenis! Care este turneul la care va reveni jucătoarea româncă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 05 octombrie 2020, ora 15:45,
simona halep

Simona Halep a anunțat în cadrul conferinței de presă care a avut loc după meciul pierdut de la Roland Garros, că s-a decis cât timp va sta departe de terenul de tenis!

Locul 2 în acest moment în clasamentul WTA, Simona Halep a fost eliminată din optimile turneului de la Roland Garros, competiție pe care a reușit să o câștige ultima dată, în 2018. Românca a fost învinsă de jucătoarea poloneză, Iga Swiatek, locul 45 WTA, în acest moment, cu scorul de 1-6, 2-6.

halep swiatek wta

La conferința de presă care a avut loc imediat după terminarea disputei din optimile de la Roland Garros, Halep a declarat că odată cu acest turneu, și-a încheiat activitatea pe anul acesta.

„În principiu, cu acest turneu se încheie anul și… pauză! (râde)”, a declarat românca la finalul partidei de la Roland Garros.

În condițiile date, următorul turneu al Simonei Halep va avea loc abia în luna ianuarie a anului viitor. Înainte de Australian Open, Simona ar putea participa fie la Shenzhen, precum a făcut-o în anii precedenți, fie la Adelaide, cum a făcut-o în acest an.

„Dacă va fi ca aici, o bulă, voi merge la Australian Open, în condiții de maximă securitate sanitară. Dacă nu pot să mă antrenez timp de 2 saptamani, evident că nu pot să joc. S-a terminat pentru mine acest sezon, nu m-am înscris la Ostrava. Aștept să mă odihnesc și să mă plimb pe străzi acasă!”, a mai completat Halep.