Gicu Dobrin ar fi mândru de omul momentului de la FC Argeș! ”Nu regret nici o clipă că am făcut această alegere”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 16 martie 2021, ora 13:54,
FCArges
FCArges

FC Argeș a învins-o pe Dinamo în Ștefan cel Mare, scor 2-1, iar Cephas Malele (27 ani) a fost omul meciului.

Atacantul născut în Angola a marcat golul victoriei din penalty în minutul 84 și a pasat decisiv la reușita lui Robert Grecu, din minutul 28.

După încheierea partidei, Malele a povestit cum a ajuns în România la FC Argeș, ce știa de Adrian Mutu sau care este părerea sa despre simbolul echipei piteștene, Nicolae Dobrin.

„Am venit la FC Argeş la recomandarea agentului meu. A fost o oportunitate şi o provocare pentru mine, şi am acceptat-o. Nu regret nici o clipă că am făcut această alegere. Nu ştiam prea multe lucruri despre campionatul românesc. Îmi doresc să fac o treabă cât mai bună la Piteşti şi să ajut echipa să-şi îndeplinească obiectivele.

Ştiam că vin la o echipă de mare tradiţie a fotbalului românesc, chiar dacă era o nou-promovată. Auzisem multe lucruri despre Adrian Mutu. Aici mi s-a spus şi povestea lui Nicolae Dobrin, simbolul acestui club. Nu o ştiam şi am rămas plăcut impresionat!”, a declarat vârful de 27 ani al revelației din Liga 1, după meciul incredibil făcut cu Dinamo.

Cephas Malele este curtat intens de cei trei granzi din Liga 1 care se luptă la titlu: CFR Cluj, FCSB și U Craiova. Totuși, momentan, FC Argeș dă asigurări că nu vrea să îl vândă și că îl poate păstra pe omul lor numărul unu.