Gică Hagi, furios pe jucătorii Viitorului! „Nu știu ce s-a întâmplat, e greu să-mi explic”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 27 iunie 2020, ora 22:40,
Gică Hagi
Gică Hagi

FC Viitorul a ratat victoria în meciul din deplasare cu Sepsi Sfântu Gheorghe, după ce a condus cu 2-0 și 3-1, jucând în superioritate numerică din minutul 48. Antrenorul și patronul echipei constănțene, Gică Hagi, a fost enervat de evoluția jucătorilor săi în repriza a doua.

Viitorul și-a creat rapid un avantaj de două goluri, după reușitele lui Gabi Iancu (11′ – penalty) și Virgil Ghiță (17′).

În prelungirile primei reprizei, Lorand Fulop a redus din handicap pentru Sepsi.

În minutul 48, Nicolae Carnat, mijlocașul gazdelor, a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

În minutul 64, echipa din Sfântu Gheorghe a primit un penalty, iar Gabriel Vașvari a înscris.

În minutul 86, Sepsi a reușit o egalare incredibilă. Safranko, introdus pe teren în repriza a doua, a marcat cu o lovitură de cap.

Felicitări, Sepsi! Bravo lor, au făcut un meci fantastic! Atât, nu vorbim despre noi! Cum a jucat Sepsi, cum n-au cedat, au luptat până la sfârșit, am venit să-i felicit! Partea cealaltă a lăsat mult de dorit, în special în repriza a doua. Nu știu ce s-a întâmplat, am și eu experiență, dar e greu să-mi explic!

S-a văzut în repriza a doua cât de mult mă respectă! Pentru echipa noastră urmează multe meciuri în care trebuie să arătăm cât de buni suntem. Toate echipele din play-out luptă ca să scape de retrogradare. Va fi o luptă cum s-a văzut și în seara asta, cu meciuri frumoase, dar grele„, a spus Gică Hagi, la finalul partidei de la Sfântu Gheorghe.

În urma acestui rezultat, Viitorul se menține pe primul loc în clasamentul play-out-ului Ligii 1. Sepsi e pe poziția a doua.