CSM Bucureşti a câştigat Cupa României pentru a şaptea oară

Articol de Gabriel Ion - Publicat duminică, 21 aprilie 2024, ora 16:42,
CSM București

Campioana CSM Bucureşti a câştigat pentru a şaptea oară Cupa României, duminică, după finala cu Dunărea Brăila, la Turneul Final Four al competiţiei, scor 32-27 (17-13).

Gloria Bistriţa a încheiat cu medalia de bronz, după patru reprize de prelungiri cu Rapid

Principalele marcatoare ale partidei au fost Ostergaard 9 goluri, Zaadi 6, pentru CSM, respectiv Quintino 6, Gonzalez 6, pentru Dunărea.

Tot duminică, în finala mică, vicecampioana Rapid Bucureşti a fost învinsă de Gloria Bistriţa, după prelungiri, scor 39-36 (15-12, 29-29), pentru medalia de bronz.În semifinale, CSM Bucureşti a trecut de Rapid Bucureşti, scor 27-23 (16-10), iar Dunărea Brăila a eliminat Gloria Bistriţa, după prelungiri, scor 36-35 (18-16, 31-31).

CSM Bucureşti a câştigat pentru a şaptea oară Cupa României.