Franța merge în opimile Cupei Mondiale! Record bătut de Kylian Mbappe!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 21 iunie 2018, ora 20:06,
franta peru main

Franța este în optimile CM 2018, după ce s-a impus cu scorul de 1-0 în partida cu Peru. Unicul gol al confruntării a fost marcat de Kylian Mbappe.

Franța a deschis scorul în minutul 34.

Mbappe a trimis din câțiva metri, în poarta goală, finalizând o fază frumoasă la care au contribuit Pogba și Giroud.

A fost un gol simplu pentru Mbappe, câștigător al trofeului „Golden Boy” în 2017.

Francezul a stabilit însă două recorduri cu golul din meciul cu Peru.

La 19 ani și jumătate, Mbappe a devenit cel mai tânăr jucător francez care înscrie la Cupa Mondială sau la Euro.

Mbappe a bătut recordul lui David Trezeguet, care înscrisese pentru Franța la 20 de ani și 246 de zile la CM 1998.

Este, de asemenea, și primul marcator născut după 1998, anul în care Franța a câștigat titlul!

Golul lui Mbappe i-a asigurat Franței avantaj la pauză.

În repriza secundă, „cocoșii” au abordat un joc ceva mai închis. Șutul violent trimis în bară de Aquino i-a făcut pe francezi să-și reconsidere adversarii și șă fie atenți, în primul rând, la gestionarea avantajului.

Elevii lui Deschamps au păstrat scorul din prima repriză și și-au asigurat prezența în optimi.

De altfel, Franța nu pierduse niciun meci din ultimele 19 disputate în care a condus la pauză, la la mondiale.

Echipele:

Franța: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez – Kanté, Pogba (89 Nzonzi) – Mbappé (75 Dembele), Griezmann (80 Fekir), Matuidi – Giroud. Antrenor: Didier Deschamps

Peru: Gallese – Rodriguez (46 Farfan), Trauco, Cueva (82 Ruidiaz), Guerrero – Ramos, Advincula – Carrillo, Yotun (46 Santamaria), Flores – Aquino. Antrenor: Ricardo Gareca