FOTO-VIDEO | Invincibili în amicale! Petrolul, victorie în meciul cu Odorheiul Secuiesc

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 23 ianuarie 2021, ora 13:44,
main
main

Petrolul și-a continuat seria meciurilor de verificare din această iarnă cu încă o victorie, bifată sâmbătă, în fața echipei ACS Odorheiu Secuiesc, din Liga a 3-a, scor 3-1. Meciul s-a disputat la Târlungeni (județul Brașov).

„Lupii galbeni” au fost încurajați de fani, iar senzatia a fost de un meci oficial, nicidecum de unul amical.

Viorel Moldovan a trimis pe teren următoarea formulă de start: Avram – Olaru, Lică, Huja, Manolache – Mitrea, S. Pană – Bratu, Ekollo, Saimt Tudor – Balint.

Petrolul a câștigat precedentele trei amicale: 2-1 cu  Dunărea Călărași (L2), 2-0 cu SC Popești Leordeni (L3) și 7-0 cu CSO Plopeni (L3).

Fostul Jucător al Farului, Lică, a deschis scorul pentru prahoveni, în minutul 33, cu un șut din interiorul careului.

sursa foto: Doru Alexiu

Odorheiu Secuiesc a restabilit egalitatea, în minutul 38, prin Rajmond Balint. Mingea a fost șutată din afara careului și s-a dus în vinclu.

Petrolul a beneficiat de un penalty în minutul 57, după un fault în careu. Vajushi a trimis slab, iar portarul echipei din Liga a 3-a a respins. În minutul 64, Petrolul a beneficiat de un un nou penalty. De această dată, Vajushi a transformat, ducând scorul la 2-1.

Lică a reușit „dubla”, cu șase minute înainte de final, stabilind scorul final, Petrolul -Odorheiu Secuiesc 3-1.

Partida a fost transmisă pe canalul de Youtube al clubului.

În cea de-a doua săptămână din cantonament, ploieștenii vor mai juca la Târlungeni, cu Aerostar Bacău (27 ianuarie) și ACS Kids Tâmpa Brașov (28 ianuarie), iar sâmbăta viitoare, înainte de plecarea într-un nou cantonament la munte, mai au programat un meci de verificare cu U Craiova 1948 (30 ianuarie).