Fotbal feminin: Liga Campionilor – Victorie în deplasare pentru FC Barcelona

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat joi, 21 martie 2024, ora 13:27,
Liga Campionilor

Echipa FC Barcelona, deţinătoarea trofeului, a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia norvegiană Brann Bergen, miercuri seara, într-o partidă din prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal feminin.

Barca a deschis scorul prin jucătoarea norvegiană Caroline Graham Hansen, în minutul 9, însă gazdele au restabilit egalitatea prin Cecilie Kvamme (39).

Golul victoriei echipei catalane a fost marcat în repriza secundă de Salma Paralluelo (79).

Meciul a fost arbitrat de românca Alina Peşu, iar Daniela Constantinescu a fost arbitru asistent. În camera VAR s-au aflat Ovidiu Haţegan şi Horaţiu Feşnic.

Tot miercuri, în aceeaşi fază a competiţiei, Paris Saint-Germain s-a impus cu acelaşi scor, la Goeteborg, pe terenul echipei suedeze BK Haecken.

Marţi, în primele două meciuri din sferturile de finală, Chelsea Londra a învins-o clar pe Ajax la Amsterdam (3-0), în timp ce Olympique Lyon, deţinătoarea recordului de titluri în Liga Campionilor (8), a câştigat cu 2-1 partida disputată la Lisabona cu formaţia portugheză Benfica.