FCSB s-a făcut de râs în amicalul cu Gloria Buzău! Vlad Chiricheș a jucat primul meci după aproape 7 luni

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 23 martie 2024, ora 17:35,
Vlad Chiricheș

Liderul Superligii, FCSB, a jucat un amical, la baza de pregătire, cu Gloria Buzău, echipă care începe play-off-ul Ligii 2 de pe locul 4.

FCSB a remizat cu Gloria Buzău, la revenirea Vlad Chiricheș după aproape 7 luni

A fost o bună ocazie pentru antrenorul Elias Charalambous să vadă la lucru jucători folosiți mai puțin în acest sezon sau care au revenit după accidentări.

Ultimul exemplu este al lui Vlad Chiricheș. Revenit în vară la echipa roș-albastră, fostul internațional s-a accidentat grav pe 28 august, în meciul din etapa a 7-a, câștigat de FCSB la Arad cu 2-1.

El a fost înlocuit în minutul 77 cu Ngezana, care și-a făcut debutul cu acea ocazie. Astfel, Chiricheș a jucat din nou un meci pentru FCSB după aproape 7 luni. A fost titular și a purtat banderola de căpitan.

Partida nu a început bine pentru gruparea bucureșteană, deoarece s-a văzut condusă din minutul 7, după golul lui Mihai Tănasă. David Miculescu a egalat în minutul 41, acesta fiind, de altfel, și rezultatul final.

Charalambous i-a trimis în teren din primul minut pe Vlad – Crețu, Dawa, Chiricheș, Panțîru – Ov. Popescu, Alhassan, Radaslavescu – Antwi, Miculescu și Oct. Popescu, iar în repriza a doua au mai jucat Haruț, Ngezana, Lixandru, Udrea, plu juniorii Pădurariu, Ilie, Colibășanu și Necșulescu.