VIDEO | FC Argeș a obținut prima victorie din play-out, pe terenul Astrei

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 19:31,
fc-arges-bucurie-scaled

FC Argeș a învins-o pe Astra, în deplasare, scor 1-0, sâmbătă, în cadrul etapei a treia a fazei de play-out a Ligii I.

În prima repriză, gazdele au ratat ocazii prin Dumitru (27) și Merloi (34). Același Merloi a țintit bara, în minutul 49. În minutul 68, portarul oaspeților, Greab, a avut o intervenție impresionantă în fața lui Gheorghe.

În minutul 76, Boe-Kane l-a ținut pe Turda în propriul careu, iar centralul partidei, Antonie, a dictat penalty pentru argeșeni.

Malele a transformat de la punctul cu var. Înainte de a intra în poartă, mingea a fost respinsă în bara transversal, de Lazar.

În urma acestei victorii, FC Argeș a acumulat 24 de puncte și a urcat pe locul 9. De partea cealaltă, Astra ocupă locul10, cu 23 de puncte.