EXCLUSIV | Un greu din fotbalul românesc sare în apărarea lui Contra: ”Ne va califica la EURO”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 13 octombrie 2019, ora 11:12,
cosmin contra

România a trăit pericolus 74 de minute în deplasarea din Feroe, însă Pușcaș, Mitriță și Keșeru au rispit emoțiile pe final.

”Tricolorii” se află pe locul al treilea în Grupa F și sunt obligați să câștige partida cu Norvegia pentru a spera în continuare la EURO 2020.

Dumitru Dragomir, fost președinte al LPF, sare în apărarea jucătorilor și anunță că echipa națională trebuie încurajată indiferent de rezultat. Nicușor Bancu este remarcatul ”Oracolului din Bălcești”, iar pe listă se mai adaugă Nicolae Stanciu și Ionuț Nedelcearu.

”Așa e la fotbal. Toată lumea îl critică pe Contra și se ia de națională. Oameni buni, nu mai suntem normali? Începi greu, termini bine. Nu am luat gol. În loc să îi încurajăm, ne luăm de ei. E 3-0 și am câștigat.

Mi-a plăcut a doua repriză și îmi doresc ca în meciul cu Norvegia să tranșăm partida din prima repriză. Asta trebuie să facem. Legat de meci, să fiu sincer, m-a impresionat Bancu. Nici Stanciu și Nedelcearu nu au jucat rău.” a declarat Dumitru Dragomir, în exclusivitate, pentru realitateasportiva.net.

Întrebat despre șansele de calificare la EURO, Dragomir este optimist și anunță că are încredere deplină în ”Guriță”: ”Dacă nu îi batem pe norvegieni, nu luăm nici locul 3. Avem șanse să ne calificăm la EURO. Eu am încredere în Contra. Ne va duce acolo.” este convins ”Corleone”.