EXCLUSIV | Nu-l iartă! ”Guriță”, pus la zid de un mare antrenor: ”Avem nevoie de un selecționer competent!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 16 octombrie 2019, ora 12:40,
cosmin contra

România a remizat cu Norvegia, scor 1-1, iar echipa națională nu mai depinde decât de propriile forțe pentru a se califica la EURO.

În fața a aproximativ 30.000 de copii, Mitriță a deschis scorul în minutul 62. ”Tricolorii” nu au reușit să profite și de celălalte ocazii, iar Sorloth ne-a taxat și a egalat în ultimele minute.

Gigi Mulțescu (67 ani), fost internațional român în perioada 1974-1983 (15 apariții, 3 goluri), nu a fost mulțumit de prestația jucătorilor și i-a pus la zid pe atacanții naționalei.

”A fost o primă repriză slabă, iar a doua nesperat de bună. Am fost dominați total și tactic și fizic. La 1-0 ei au riscat și s-au dus cu două vârfuri. Nu am reușit să ne închidem cum trebuie. Pe noi nu ne interesa 2-0 sau 3-0. E o tragedie!

La echipa națională totul e diferit. Andone a fost dezamăgitor. O surpriză neplăcută. Pușcaș a greșit și el. A avut preluări slabe.” a declarat Gigi Mulțescu, în exclusivitate, pentru realitateasportiva.net.

La începutul acestei luni, ”Guriță” a anunțat că sunt șanse să plece de la echipa națională dacă nu îi va califica pe ”tricolori” la EURO.

Gigi Mulțescu crede că România încă poate ajunge la turneul de anul viitor, însă șansele sunt foarte mici. De asemenea, fostul antrenor este de părere că România are nevoie de un tehnician valoros și competent.

”Trebuie să analizezi ce s-a întâmplat. Dacă vine alt antrenor acum, nu cred că e un lucru bun. Ai nevoie de valoare la echipa națională. Trebuie un antrenor competent, nu unul care să nu îl bage pe Mitriță că joacă prin America. România încă are șanse la EURO, dar foarte mici.” a mai declarat ”SMURD” pentru realitateasportiva.net.