EXCLUSIV | Contra, băgat în corzi de un fost mare internațional: ”Am intrat cu teamă de rezultat! Cosmin va fi taxat!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 16 octombrie 2019, ora 11:47,
Contra nationala

România a remizat cu Norvegia pe Arena Națională, scor 1-1, iar Cosmin Contra a fost băgat în corzi de un fost mare internațional.

Alexandru Mitriță a marcat pentru echipa națională, minutul 62, iar Sorloth i-a salvat pe norvegieni în minutul 90+2.

România mai are de disputat două partide, ambele de foc, în preliminariile EURO 2020. Pentru a se califica la turneul final de anul viitor, ”tricolorii” au nevoie în noiembrie de victorie la cel puțin două goluri diferență cu Suedia și o remiză în Spania.

Dorinel Munteanu (51 ani), cel mai selecționat jucător român din toate timpurile (134 apariții, 16 goluri), este dezamăgit de prestația ”tricolorilor” și crede că zilele lui Contra pe banca naționalei sunt numărate dacă nu va califica naționala la EURO 2020.

”Am intrat cu teamă de rezultat și am fost dominați. Adversarii au avut ocazii, iar noi am avut ghinion. România nu a putut să tranșeze meciul cu Norvegia din prima repriză, vă dați seama cu Suedia. Am avut și momente bune, dar am fost descoperiți. Am văzut ce a spus Cosmin. Dacă el crede că e așa ușor și ne putem califica după acest egal…

Așteptăm să jucăm cu suedezii și spaniolii și o să vedem. Eu cred că nu va mai sta pe banca naționalei dacă nu ajungem la EURO. În Suedia vom avea nevoie de două reprize perfecte, trebuie să avem o seară extraordinară.” a declarat Dorinel Munteanu, în exclusivitate, pentru realitateasportiva.net.

România a obținut un penalty în partida de seara trecută, însă Pușcaș a ratat. După ce atacantul nu a reușit să înscrie, Contra i-a adresat cuvinte grele fotbalistului: ”F**** m**ii mă-tii, Puşcaş!”

Captură: TelekomSport

Chiar dacă ”Guriță” și-a cerut scuze după meci, Dorinel Munteanu este de părere că selecționerul nu va fi iertat: ”Va fi taxat pentru comportamentul lui! Nu putem să-i luăm capul lui Pușcaș. A marcat 5 goluri pentru echipa națională în aceste preliminarii.” a explicat ”Neamțul”.