EUROPA LEAGUE | Dramatism la cote înalte în Wolves – Sevilla! Șahtior a făcut spectacol cu Basel

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 12 august 2020, ora 00:02,
ocampos
ocampos

Sferturile de finală din Europa League s-au încheiat!

Astăzi s-au disputat ultimele două meciuri din sferturile de finală ale competiției organizate în Germania.

Wolves – Sevilla a fost o partidă în care dramatismul a atins cele mai înalte cote. Andaluzii s-au calificat în semifinale după ce au marcat golul victoriei prin Ocampos, în minutul 88!

Englezii au fost dominați categoric de iberici, care au avut o posesie de 73%. Cea mai importantă ocazie a ”lupilor” a venit în minutul 13, când Jimenez a ratat un penalty.

În semifinale, Sevilla o va întâlni pe Manchester United.

În celălalt meci al serii, Șahtior s-a calificat fără probleme în semifinale. Fosta formație a lui Mircea Lucescu a câștigat cu 4-1 partida cu Basel.

În prima repriză, Junior Moraes a deschis scorul în minutul 2, iar Taison l-a majorat în minutul 22.

În partea a doua a jocului, Alan Patrick a dus scorul la 3-0 pe tabelă în minutul 75, în urma unui penalty, iar Dodo a marcat golul final pentru gazde, în minutul 88.

Rezultatul final a fost stabilit de Basel, care a marcat golul de onoare prin Ricky van Wolfswinkel, în minutul 90+2.

În semifinale, Șahtior o va întâlni pe Inter.

Vezi AICI rezumatele serii trecute =>> EUROPA LEAGUE | Lukaku scrie istorie și o duce pe Inter în semifinale! Man United – Copenhaga a mers în prelungiri