Euro 2024 – play-off: Grecia – Kazahstan 5-0

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat vineri, 22 martie 2024, ora 09:57,
euro-2024-favourites-to-win1-747×420-jpg

Echipa naţională a Greciei a învins joi seara, pe teren propriu, scor 5-0, naţionala din Kazahstan, în semifinalele play-off-ului Euro 2024. Grecia s-a calificat în finala play-off-ului.

Grecii conduceau deja cu 2-0 în minutul 15, după ce Bakasetas a transformat un penalti în minutul 9, iar Pelkas a majorat avantajul elenilor şase minute mai târziu. Până la pauză, elevii selecţionerului Gustavo Poyet au mai înscris de două ori, reuşind să îşi asigure o victorie la scor şi calificarea în finala play-off-ului. Ioannidis (min. 37), Kourbelis (min. 40) şi Marochkin (autogol în min. 85) au marcat celelalte goluri pentru Grecia, care s-a impus cu 5-0 şi va întâlni Georgia, la Tbilisi, în meciul decisiv pentru calificarea la turneul final.