Elvețienii au recunoscut că Young Boys s-a calificat pe nedrept în primăvara europeană: „O decizie mai mult decât controversată”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 11 decembrie 2020, ora 13:21,
young – cfr
young – cfr

Presa elvețiană a criticat maniera de arbitraj a Benoît Bastien. Elvețienii admit că Young Boys Berna a obținut calificarea în șaisprezecimile Europa League, în dauna echipei CFR Cluj, nemeritat.

Decizia arbitrului francez de a acorda penalty în minutul 90 a fost „o decizie mai mult decât controversată”.

Ce final de meci! Young Boys primeşte un gol târziu, dar întoarce meciul cu CFR Cluj în prelungiri şi se califică în 16-imi. Românii au preluat conducerea, meritat, pe final, scor la care Young Boys era eliminată. Dar, din minutul 90, lucrurile au luat o altă turnură. Nou-intratul Zesiger este lovit cu pumnul în cap de portarul Bălgrădean.

Arbitrul Bastien decide că e penalty şi îi arată roşu lui Bălgrădean. O decizie mai mult decât controversată, pentru că portarul român loveşte, de asemenea, şi mingea. Nsame transformă penalty-ul şi egalează. Dar nu se termină totul aici. CFR se deschide complet şi Gaudino face 2-1. E finalul unui meci dramatic.

Atâţia bani investiţi, dar nu există VAR! E o nebunie! E ridicol„, au scris jurnaliștii de la Blick.

CFR Cluj a fost eliminată din Europa League, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Young Boys, joi seara, la Berna, în ultima etapă a Grupei A.

În minutul 90, arbitrul francez Bastien a dictat penalty pentru elvețieni în urma unei respingeri a balonului de către Bălgrădean. Fundaşul Zesiger ar fi fost lovit involuntar de portar. Bastien l-a eliminat apoi pe Bălgrădean pentru proteste, iar atacantul Jean-Pierre Nsame a transformat lovitura de pedeapsă.

Meciul Young Boys Berna – CFR Cluj a fost arbitrat de o brigadă din Franţa, avându-l la centru pe Benoît Bastien. Acesta a fost ajutat de conaţionalii săi Hicham Zakrani şi Frédéric Haquette. Rezervă a fost Karim Abed.