Edi Iordănescu, după remiza înregistrată cu FCSB: „Dumnezeu ne-a făcut dreptate”. Acuzații la adresa adversarului

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 04 mai 2021, ora 00:00,
Edi Iordănescu

CFR Cluj a obținut un punct din meciul disputat în deplasare, cu FCSB, scor 1-1. Derby-ul dintre primele clasate nu a fost lipsit de incidente.

În minutul, Deac a fost lovit în picior de Șut, iar ardelenii au cerut penalty. Arbitrul Radu Petrescu a dictat fault în atac, spre nemulțumirea ardelenilor.

La finalul meciului, Edi Iordănescu i-a acuzat pe jucătorii de la FCSB că au fragmentat jocul.

Ne aşteptam la un joc foarte greu. Este foarte greu pentru noi, în momentul de faţă, să ducem o astfel de luptă, cu jocuri atât de intense şi cu importanţă, presiune. Nu vorbim de jocuri din trei în trei zile în campionatul regulat, ci de meciuri în care joacă cele mai bune echipe ale competiţiei. Vedeţi jocul Craiovei de ieri, de exemplu. Au bătut CFR-ul, au bătut FCSB-ul şi s-au dus şi au pierdut la Clinceni. E foarte greu.

E greu să ai prospeţime, să ai intensitate, e greu să ţii un nivel ridicat. Jocul este construit din momente, le valorifici sau poţi să o păţeşti. Am început cu o ocazie imensă, Sigurjonsson, puteam să deschidem scorul, Nu ştiu dacă a ales procedeul cel mai corect, o să revăd şi eu jcoul. Dar astfel de momente în meciuri cu titlul pe masă trebuie să le valorifici. După care am primit gol pe nişte greşeli de interpretare pe care le vom analiza. Nu avem voie să ajungem dintr-o minge lungă de 60-70 de metri să interpretăm aşa şi să ne trezim cu un penalti în disperare de cauză. Aşa am intrat la pauză cu 1-0.

M-a deranjat în prima repriză un amănunt, care în repriza a doua s-a întâmplat într-o manieră şi mai accentuată, fragmentările continue. Eu cred că toată lumea vrea să vadă un joc în limita care se putea de spectaculos şi de estetic, cu intensitate. Mă refer la ei. Fotbalul înseamnă intensitate, înseamnă adversitate, înseamnă dinamică.

La fiecare moment, pe jos, pe jos, jucători accidentaţi, fragmentări, repuneri grele, întârziate, Nu ştiu dacă s-au jucat 25 de minute în prima repriză şi probabil la fel şi în repriza a doua. Până la urmă Dumnezeu ne-a răsplătit, o dată pentru că eu cred că şi noi am avut momentele noastre şi nu meritam să pierdem şi, în acelaşi timp, că toate lucrurile astea s-au întors împotriva adversarului nostru, pe care îl respect, fiind un adversar cu multă valoare.

Am egalat pentru că nu am renunţat şi pentru că Dumnezeu, probabil, în seara aceasta, ne-a făcut dreptate. (n.r. – despre un posibil penalti) Nu vreau să mai comentez, că şi aşa multă lume a interpretat greşit, asta este. Eu respect brigada de arbitri, cred că a fost o brigadă foarte bună (n.r. – dacă ar fi avut acelaşi discurs dacă nu ar fi egalat CFR) Probabil că discursul era mai frustrant, dar nu ştiu ce aş fi spus.

Nu vreau să fac exerciţii de imaginaţie. Asta simt acum, până la urmă am egalat pe merit, nu ne-a ajutat arbitrul. Am egalat pentru că am crezut până în ultima clipă, am pus presiune, am tăiat anumite contre, cu toate că FCSB a avut şi a ea oportunităţi pentru a marca golul al doilea. (n.r. – despre ieşirea nervoasă a lui Omrani la schimbare) Am vorbit cu Omrani după joc, dacă trebuia să fie supărat pe cineva, trebuia să fie pe el, pe rezultat, pe exprimarea lui. Fiecare trebuie să se uite în curtea lui, să vorbim mai puţin şi ne vedem mai mult de treabă. La fotbal nu merge să vorbeşti mult, trebuie să faci„, a declarat Iordănescu, după meci.

FCSB și CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, la Giurgiu, luni seară, în etapa a cincea, ultima din turul play-off-ului Ligii I.

În urma acestei remize, CFR Cluj rămâne pe primul loc în Liga 1, cu 42 de puncte, cu două mai multe decât FCSB, ocupanta locului secund. Runda următoare, jucătorii pregătiți de Toni Petrea vor evolua cu Academica Clinceni, pe teren propriu, în timp ce campioana en-titre va primi replica celor de la Sepsi Sf. Gheorghe.