VIDEO | FCSB, egalată de CFR Cluj în minutul 90+3. Andrei Burcă, eroul echipei ardelene

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 03 mai 2021, ora 22:27,
Andrei Burcă

FCSB și CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, la Giurgiu, luni seară, în etapa a cincea, ultima din turul play-off-ului Ligii I.

Oaspeții au avut prima ocazie a partidei. În mintul 3, Sigurjonsson a primit o pasă de la Debeljuh, dar silandezul nu a nimerit poarta din câțiva metri. Replica echipei gazdă a venit în minutul 12, când Miron a țintit bara transversală, cu o lovitură de cap.

În minutul 17, centralul Radu Petrescu a dictat penalty pentru roș-albaștri, în urma unui fault comis în careu de Burcă, asupra lui Florin Tănase. Tot el a transformat lovitura de pedeapsă, ducând scorul la 1-0. Căpitanul roş-albaştrilor a ajuns la 22 de goluri înscrise în actualul sezon din Liga 1.

Campioana en-titre a replicat prin Camora, dar fundașul stânga a șutat în plasa laterală, în minutul 31.

Echipa gazdă a fost aproape de 2-0, în minutul 53, când Cristea nu a nimerit poarta din câțiva metri. Olaru a încercat să-l învingă pe Arlauskis cu o scăriță, în minutul 75, dar nu a nimerit cadrul porții.

Cinci minute mai târziu, Deac a fost lovit în picior de Șut, iar ardelenii au cerut penalty, deoarece faza s-a petrecut în interiorul careului. Arbitrul a dictat fault în atac, spre nemulțumirea oaspeților.

În minutul 90+3, Andrei Burcă egalează, stabiind scorul final. Jucătorul CFR-ului l-a învins pe Andrei Vlad, cu o lovitură de cap.

În urma acestei remize, CFR Cluj rămâne pe primul loc în Liga 1, cu 42 de puncte, cu două mai multe decât FCSB, ocupanta locului secund. Runda următoare, jucătorii pregătiți de Toni Petrea vor evolua cu FC Botoșani, în deplasare, în timp ce campioana en-titre va evolua, tot în deplasare, cu Academica Clinceni.

Cele două echipe

FCSB: Vlad – Haruţ, Cristea, Miron (Şut ’35), Radunovic – Ov. Popescu, Simion (Oaidă ’36), Vînă (Olaru ’51)- Moruţan (Niţă ’79), Tănase, Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea

CFR Cluj: Arlauskis – Manea (Susic ’78), Ben Youssef, Burcă, Camora – Sigurjonsson (Chipciu ’80), Bordeianu, Gîdea (Omrani ‘4 / Păun ’60)- Deac, Debeljuh, Costache. Antrenor: Edward Iordănescu