Dinamo, victorie la scor în fața formației Gaz Metan Mediaș! Camara, omul meciului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 21 septembrie 2020, ora 22:55,
deian-sorescu-dinamo-gaz-metan-mediaș

Dinamo s-a impus pe terenul formației Gaz Metan Mediaș, scor 1-3, în etapa a patra din sezonul regulat al Ligii 1. Golurile partidei au fost marcate de Gonzalez 48′ și Sorescu 74′, Camara 83′ și Cardoso 89′.

Lipsită de omogenitate, din cauza trasferurilor excesive efectuate în această vară, echipa lui Contra a reușit să controleze meciul cu medieșenii și să marcheze în trei rânduri în această seară.

După un prim sfert de oră de tatonări, echipa din „Ștefan cel Mare” a preluat controlul jocului, însă n-a reușit să marcheze în primele 45 de minute.

Primul gol al meciului a venit abia în repriza secundă. Gonzalez a marcat după o pasă primită de la Camara. Medieșenii puteau restabili egalitatea în minutul 62, însă mingea expediată de Sanoh a lovit bara porții lui Mejias. În minutul 73, Camara a obținut penalty-ul din care Deian Sorescu a făcut 2-0. După contribuția decisivă la cele două goluri ale dinamoviștilor, Camara și-a trecut numele și pe lista marcatorilor, în minutul 83, cu o execuție superbă. Gazdele au marcat golul de onoare prin Cardoso, în minutul 89, după o neglijență în defensiva „câinilor”.

Pentru „câini” aceasta este prima victorie din acest sezon al Ligii 1.

În urma victoriei din această seară, Dinamo urcă pe locul nouă în clasament, la egalitate de puncte cu formația FC Hermannstadt (șase puncte). De partea cealaltă, Gaz Metan rămâne pe locul șase, cu șase puncte.

Etapa viitoare Dinamo va primi vizita nou-promovatei UTA Arad, în timp ce Gaz Metan Mediaș va întâlni, în deplasare, formația Academica Clinceni.