VIDEO | Dinamo a luat și Cupa României la handbal masculin! Sezon de vis pentru ”câini”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 30 mai 2021, ora 18:35,
Dinamo – Handbal masculin

Dinamo București a reușit să facă eventul în acest sezon la handbal masculin, după patru ani de așteptare.

Formația pregătită de Constantin Ștefan a câștigat Cupa României, după o victorie în fața celor de la AHC Dobrogea Sud, scor 27-20 (13-10), într-un meci disputat în Sala Polivalentă din București.

După succesul înregistrat în Liga Zimbrilor, trupa bucureșteană a mers până la capăt și în Cupa internă. Ba mai mult, aceasta a cucerit și Supercupa României.

În finala mică a turneului Final Four, s-au întâlnit Steaua și CSM Bacău. Bucureștenii s-au impus cu 31-28, într-un meci jucat tot în Sala Polivalentă.

Dinamo a avut emoții doar în prima repriză cu adversara din finală. După pauză, Ante Kuduz, aflat la ultimul său meci, a dat tonul revenirii pentru ca în final, băieții lui Constantin Ștefan să se impună cu 27-20.

Dinamoviștii au dedicat succesul colegului lor Javier Humet, care traversează o perioadă extrem de grea, după ce soția sa a suferit un AVC și a decedat în urmă cu o săptămână.

Marcatorii lui Dinamo din această confruntare au fost: Heidarirad, Missaoui, Lazăr; Dima, Hebo, Botea 3, Bannour 8, Ghionea 2, Asoltanei 2, Negru, Gavriloaia 1, Kuduz 7, Mousavi 1, Shebib 3, Szasz, Hanțaru.

Cel mai bun jucător al finalei a fost desemnat portarul celor de la Constanța, Dan Vasile.