VIDEO | Deținătoarea trofeului Ligii Campionilor, eliminată de Atletico Madrid! Final dramatic de meci

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 12 martie 2020, ora 01:16,
Atletico-Madrid-liga-campionilor

Atletico Madrid s-a califcat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a eliminat în optimile de finală deţinătoarea trofeului, Liverpool, scor 3-2. În tur Atletico s-a impus cu 1-0.

Englezii sperau să poată întoarce rezultatul cu Atletico, însă șansa nu a fost de partea lor. Spaniolii au revenit în prelungiri de la 2-0 și s-au calificat în sferturi.

Liverpool a deschis scorul în minutul 43, prin Wijnaldum, care l-a învins pe Oblak cu o lovitură de cap. A fost 1-0 la capătul celor 90 de minute, iar meciul a intrat în prelungiri.

Englezii aveau să mai marcheze o dată în minutul 94, prin Firmino, iar sferturile de finală păreau foarte aproape. Llorente nu a fost de acord cu acest scenariu, iar cu o „dublă” în minutele 97 și 105+1 a restabilit egalitatea. Morata a marcat golul decisiv în minutul 120+1.

A fost 2-3 la finalul partidei, iar Atletico Madrid s-a calificat sferturile de finală ale Ligii Campionilor, acolo unde au mai ajuns Leipzig, Atalanta Bergamo și PSG.