VIDEO | PSG s-a calificat în sferturile Champions League! Neymar şi Bernat au adus victoria pe Parc des Princes

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 12 martie 2020, ora 00:23,
psg-liga-campionilor

PSG s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Francezii s-au impus cu 2-0 în returul meciului cu Dortmund din optimile de finală ale competiției. În tur PSG pierduse, în deplasare, cu 2-1.

Neymar şi Bernat au semnat golurile parizienilor.

Primul gol al partidei a fost marcat de Neymar, care s-a infiltrat foarte bine în fața porții, la o lovitură de la colț executată de Di Maria. Golul doi avea să vină în prelungirile primei reprize. În minutul 45+1, Bernat a deviat ușor o minge venită de la Sarabia și l-a învins pe Burki. A fost 2-0 la pauză.

Nemții s-au arătat neputincioși în repriza secundă. În minutul 89 frustrarea germanilor a atins cote maxime, iar Emre Can a văzut cartonașul roșu pentru comportament nesportiv, după un clinci cu Neymar.

S-a terminat 2-0, iar PSG se califică în sferturile de finală ale Champions League.

S-au mai calificat până acum în sferturile de finală ale Ligii Campionilor Leipzig, Atalanta Bergamo și Atletico Madrid.