Declarația zilei despre Tavi Popescu: ”Preţul e lejer de 15 milioane de euro! E ca şi Hagi!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 19 aprilie 2021, ora 12:26,
popescu octavian

Partida dintre FCSB și FC Botoșani, meci în cadrul primei etape din play-off-ul Ligii 1, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 2-1.

Golurile partidei de pe stadionul ”Marin Anastasovici” au fost marcate de Octavian Popescu și Ionuț Panțîru pentru FCSB, respectiv Stefan Askovski pentru FC Botoșani. În urma partidei cu FC Botoșani, bucureștenii au revenit pe prima poziție în clasament.

În acest meci, vedeta roș-albaștrilor a fost Octavian Popescu, cel care a restabilit egalitatea în minutul 66, după ce a șutat superb din afara careului direct în vinclul porții apărate de Eduard Pap.

Evoluția impecabilă a puștiului-minune de la FCSB a fost remarcată și de Dumitru Dragomir. Fostul șef de la Ligă a declarat că Tavi Popescu valorează în prezent 15 milioane de euro, jucător pe care îl vede încă de acum la naționala mare și îl compară cu Gică Hagi.

„Dacă nici Octavian Popescu ăsta nu e fotbalist ca să ajute echipa naţională, atunci nu mai este dreptate în lume. Un jucător extraordinar, ce pase filtrante a dat!

Becali îl mai ţine un an şi după îl vinde pe bani mulţi. Preţul e lejer de 15 milioane de euro, nu sunt mulţi ca el în Europa, poate 2-3. Se evidenţează cu talentul din naştere pe care îl are, e ca şi Hagi. Dacă e băiat cuminte şi cu picioarele pe pământ – cum zic românii – poate să ajungă mare de tot”, a declarat fostul președinte LPF, potrivit Look Sport.

Sursa Foto: Profimedia Images

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne prima în Liga 1, cu 36 de puncte. Etapa viitoare, formația lui Toni Petrea se deplasează la Clinceni pentru întâlnirea cu Academica.