Darren Cahill o laudă pe ”Super-Simo”: ”Lupți cu aceeași ardoare! Un efort grozav!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 12 august 2020, ora 10:09,
cahilla halep

Darren Cahill a lăudat-o pe Simona Halep (2 WTA) după partida dificilă din primul tur al turneului de la Praga.

Numărul doi mondial a învins-o pe Polona Hercog, scor 6-1, 1-6, 7-6 (7-3), la capătul unui meci care a durat două ore și 30 de minute.

Primul meci oficial al Simonei din perioada post-pandemie a fost un adevărat roller-coaster de emoții, iar Darren Cahill a avut un mesaj special pentru sportiva română.

„Bine ai revenit, Simo. Ultimul meci jucat a fost pe 22 februarie. A fost 7-6 în setul decisiv. 6 luni mai târziu și lupți cu aceeași ardoare. A fost un efort grozav din partea ta și a lui Arti (n.r. Artemon Apostu)” a fost mesajul lui Darren Cahill.

Simona este însoțită în capitala Cehiei de către antrenorul Artemon Apostu Efremov și fizioterapeutul Cosmin Diaconeasa.

La Praga, Simona Halep s-a antrenat pe o temperatură destul de ridicată, 30 de grade, și în condiții de vânt.

Rezumatul meciului Halep – Hercog

Vezi și VIDEO | Roller-coaster de emoții la Praga! Simona Halep a învins-o pe Polona Hercog în primul tur