Dan Nistor, cel mai sincer oltean după eşecul cu FCSB: ,,Scorul putea să fie mult mai mare”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 19 decembrie 2020, ora 09:16,
DAN NISTOR
DAN NISTOR

Meciul dintre Universitatea Craiova şi FCSB, din etapa a 14-a a Ligii 1, s-a terminat cu victoria oaspeţilor, scor 2-0.

Partida a fost decisă de dubla lui Dennis Man, reuşită în minutele 29 şi 55.

La finalul jocului, Dan Nistor, mijlocaşul oltenilor, a recunoscut superioritatea adversaruluii din derby. Acesta spune că echipa sa nu şi-a mai putut reveni în meci mai ales după ce a primit al doilea gol, imediat după pauză.

Nistor spune că scorul putea să fie mult mai mare, dar totodată nu crede că există un complex în faţa celor de la FCSB. Cu toate astea, mijlocaşul din Bănie se gândeşte deja la următorul meci din campionat, un alt derby, cu CFR Cluj, unde echipa speră să obţină cel puţin un punct.

Am avut acele două ocazii destul de mari, apoi ne-au marcat acel prim gol. Al doilea gol ne-a debusolat, iar scorul putea să fie mult mai mare, la cum s-a jucat în repriza a doua. FCSB a meritat victoria! Anul trecut am câștigat cu FCSB, scor 2-1, trebuie să muncim mai mult, să lăsăm capul jos și să mergem mai departe.

Trebuie să ne calificăm în play-off, iar apoi vrem să câștigăm campionatul. Trebuie să mergem la Cluj-Napoca să scoatem punct sau puncte, iar apoi o să vedem ce se va întâmpla. Va fi un meci greu, dar sper să repetăm ceea ce am făcut anul trecut acolo și să câștigăm.”, a mai spus Nistor la finalul jocului.

După jocul pierdut cu FCSB, echipa olteană a coborât din nou pe locul 2 în clasament, la 2 puncte în spatele liderului, care are acum 33 de puncte. Craiova are un singur punct avantaj faţă de CFR Cluj, cu care se va duela în ultima etapă de campionat.

Citeşte şi VIDEO | Sorin Cârțu, scandal după înfrângerea în fața FCSB-ului: “Bă, dar eşti nesimţit?”