Cu cine se va duela Simona Halep în turul 3 de la Miami Open! S-au mai întâlnit de nouă ori

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 26 martie 2021, ora 10:23,
Simona Halep, Sursa foto: Profimedia Images

Simona Halep merge în turul 3 la Miami Open, după ce a trecut în turul secund de franţuzoaica Caroline Garcia, numărul 51 WTA.

Halep a câştigat meciul din turul doi în trei seturi, scor 3-6, 6-4, 6-0, la capătul unei dispute care a durat o oră şi 50 de minute.

Sursa foto: Profimedia Images

În a treia rundă a turneului de peste ocean, numărul 3 WTA o va întrunta pe Anastasija Sevastova (57 WTA). Sportiva din Letonia a trecut după o oră și 48 minute, în trei seturi, de puștoaica de numai 17 din Statele Unite, Cori Gauff (36 WTA), scor 1-6, 6-2, 6-3.

Simona Halep și viitoarea ei adversară de 30 ani, letona Anastasija Sevastova, s-au mai duelat de nouă ori până acum în circuitul WTA. Sportiva din Constanța conduce la întâlnirile ”directe” cu 6-3.

Ultimul meci disputat între cele două a avut loc la Doha, în 2018, atunci când numărul 3 mondial s-a impus 6-4, 6-3.

Turneul de la Miami este dotat cu premii totale în valoare de 3,26 milioane dolari. Până acum, Simona Halep și-a asigurat cu victoria din turul doi în fața Carolinei Garcia un cec în valoare de 26.000 dolari și 65 puncte în clasamentul WTA.