Reacția Simonei Halep după primul meci de la Australian Open: ”Acesta este obiectivul meu!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 26 martie 2021, ora 09:30,
Halep la Miami

Simona Halep merge în turul 3 la Miami Open, după ce a trecut în turul secund de franţuzoaica Caroline Garcia, numărul 51 WTA.

Halep a câştigat meciul din turul doi în trei seturi, scor 3-6, 6-4, 6-0, la capătul unei dispute care a durat o oră şi 50 de minute.

În cel de-al doilea set, numărul 3 WTA, care nu mai jucase de la Australian Open, a acuzat dureri la braţul drept şi a cerut time-out medical, iar fizioterapeutul a intrat pe teren pentru a o îngriji pe sportivă.

Tot în setul doi, Halep a mai avut parte de un moment dificil. A fost condusă de franțuzoaica de pe locul 51 în clasamentul WTA cu 6-3, 3-1, dar sportiva din Constanța a explicat după meci cum a reușit să treacă peste el. S-a relaxat și a schimbat tactica. Astfel, a reușit o revenire senzațională și a ieșit învingătoare la finalul partidei.

Sursa foto: Profimedia Images

„Am jucat de multe ori împotriva Carolinei și mă așteptam la un meci greu, pentru că servește excelent. E foarte greu să returnezi în fața ei. De asemenea, serviciul meu nu a fost prea bun astăzi. Așa că m-am aflat sub presiune tot meciul. Dar în setul al doilea m-am relaxat puțin, am schimbat tactica și am deplasat-o mai mult pe partea de forehand.

Apoi, ea a început să greșească, iar eu am prins încredere. Eu n-am mai jucat de la Melbourne și s-a văzut că nu mi-am găsit ritmul de la început, am avut probleme și la umăr. Dar sunt aici să încerc să câștig fiecare meci. Acesta este obiectivul meu!”, a declarat fostul lider mondial în interviul de după meci.

Pentru că a mers mai departe, în turul 3 la Miami Open, Halep va juca contra câştigătoarei meciului dintre Anastasija Sevastova (57 WTA) şi Cori Gauff (36 WTA). Turneul de la Miami este dotat cu premii totale în valoare de 3,26 milioane dolari.