Corneliu Papură a explicat înfrângerea cu Viitorul: ”Atât s-a putut. A fost multă neșansă”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 19 mai 2019, ora 07:36,
corneliupapura

Universitatea Craiova a pierdut ultimul meci din play-off, scor 1-2, cu Viitorul. Oltenii încheie sezonul pe locul 4 și nu sunt siguri de participarea în cupele europene.

Corneliu Papură, antrenorul formației din Bănie, este de părere că elevii lui puteau câștiga meciul dacă nu rămâneau în inferioritate numerică. Tiago Ferreira l-a lovit intenționat pe portarul Viitorului și a fost eliminat direct, minutul 73. De asemenea, tehnicianul a explicat că accidentările i-au dat bătăi de cap, iar acesta lucru s-a simțit și pe teren.

”La un asemenea meci, acel gest nu trebuia să existe. Dacă jucam 11 vs 11, aveam șanse să câștigăm. Cât am putut să ținem un ritm bun, adversarul nu s-a apropiat de poartă. Am avut neșansă, ne-am dat autogol și nu am reușit să câștigăm.

De ce am pierdut? Nu am reușit să ținem ritmul din prima repriză. Am scăzut ritmul în final și asta s-a simțit. Atât s-a putut, a fost multă neșansă, a contat și accidentarea lui Koljic. Am avut jucători accidentați, suspendați. Toate au mers împotriva noastră.” a declarat Corneliu Papură pentru LookSport.