Viitorul termină pe podium! Craiova, în inferioritate după un fault criminal

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 18 mai 2019, ora 22:01,
cartonas craiova

FC Viitorul a învins la Craiova, 2-1. Echipa lui Hagi termină pe locul al treilea și are asigurată participarea în Europa League.

Craiovenii aveau nevoie de victorie pentru a încheia sezonul pe podium și au început tare. Apărarea Viitorului a fost pur și simplu paralizată la pătrunderea lui Martic, din minutul 15, când Universitatea a reușit deschiderea scorului.

VEZI GOLUL AICI

Oltenii au mai trimis o dată mingea în plasă, în minutul 42, prin Mihăilă. Golul a fost anulat corect, pentru ofsaid.

După reluare, Craiova a cerut penalty la intervenția lui Țîru asupra lui Mihăilă, dar arbitrul Marcel Bârsan n-a dat nimic.

Puștii lui Hagi au crezut în șansa lor și au egalat în minutul 70, cu noroc. Drăguș a reușit o preluare de excepție la marginea careului, iar Mihăilă s-a precipitat și a trimis în propria poartă.

Spiritele s-au încins pe final. Tiago Ferreira l-a lovit intenționat pe portarul Viitorului și a fost eliminat direct.  (VIDEO AICI)

În inferioritate numerică, oltenii au avut ultima ocazie a meciului. Fedele a reluat excepțional, cu capul, însă Cojocaru a avut un reflex de zile mari.

Viitorul a dat lovitura pe final. Drăguș a scăpat cu Pigliacelli și l-a executat pe portarul italian.

Echipa lui Hagi termină pe locul al treilea, în timp ce Craiova, care a luptat la titlu, pierde și podiumul în ultima etapă.

Oltenii sunt acum la mâna lui Hagi și țin cu Viitorul în finala Cupei României, pentru a merge în Europa.