Concluziile lui Dușan Uhrin Jr., după meciul de la Ovidiu. Ce spune tehnicianul despre jucătorii accidentați

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 02 mai 2021, ora 22:27,
Dușan Uhrin Jr

Dușan Uhrin Jr., antrenorul „câinilor” s-a declarat mulțumit și mândru de evoluția elevilor săi în partida cu FC Viitorul.

Dinamo a învins-o pe Viitorul, scor 2-1, duminică, într-un meci disputat la Ovidiu, în cadrul etapei a cincea a fazei de play-out a Ligii I. Golurile partidei au fost marcate de Jo Santos pentru constănțeni, respectiv Jonathan Morsay și Raul Albentosa pentru trupa din “Ștefan cel Mare”.

Dușan Uhrin Jr., tehnicianul trupei din „Ștefan cel Mare” a declarat după meciul de la Ovidiu, că este mulțumit de atitudinea jucătorilor săi, în special în ultimele minute în care formația lui Cătălin Anghel a presat și a căutat golul egalizator.

„Sunt foarte fericit, jucătorii au luptat până la final. A fost un joc foarte dificil pentru că nu am mai avut schimbări în ultimele 25 de minute. E bine că am schimbat sistemul, am adaptat la jucătorii pe care îi avem la dispoziție.

Poate că dacă aș fi schimbat mai devreme sistemul, nu am fi pierdut unul dintre primele două meciuri (n.r. 0-1 cu UTA și 1-4 cu Gaz Metan).

Paul Anton e bine. Eșanu este și el bine, Răuță are probleme serioase, cu siguranță nu va juca la Iași. Am avut șanse, puteam marca mai mult, Morsay, Nemec au avut ocazii mari. Dacă am fi mai marcat, eram liniștiți pe final de meci, însă și Viitorul a jucat bine, a avut șanse de a marca” a declarat Dușan Uhrin Jr. pentru Digi Sport.

În urma rezultatului de la Ovidu, Dinamo este pe locul 14 în Liga 1, cu 21 de puncte. Runda următoare, formația lui Dușan Uhrin Jr. se deplasează la Iași pentru întâlnirea cu Poli.