Columbia și Japonia se califică în optimile Cupei Mondiale. Senegalul merge acasă în baza criteriului fair-play

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 28 iunie 2018, ora 19:10,
Columbia
Columbia

Columbia și Japonia s-au calificat în optimile Cupei Mondiale din Rusia. În ultima etapă a grupei H, Columbia a învins Senegalul, scor 1-0, iar Polonia a câștigat meciul cu Japonia, scor 1-0. Senegalezii au fost eliminați în baza criteriului fair-play, privind numărul de cartonașe galbene.

La Volgograd, Japonia și Polonia și-au creat puține ocazii de gol. Singurul gol a fost reușit în minutul 58. Fundașul Jan Bednarek a fost scăpat din marcaj și a înscris din șase metri, după o centrare a lui Kurzawa.

Japonia: Kawashima (cpt.) – H. Sakai, Yoshida, Makino, Nagatomo – Yamaguchi, Shibasaki – G. Sakai, Okazaki (Osako 47′), Usami (Inui 65′) – Muto (Hasebe 82′). Selecţioner: Akira Nishino.

Polonia: Fabianski – Bereszynski, Glik, Bednarek – R. Kurzawa (Peszko 79′), Krychowiak, Goralski, Jedrzejczyk – Zielinski (Teodorczyk 79′), Lewandowski (cpt.), Grosicki. Selecţioner: Adam Nawalka.

REZUMATUL MECIULUI

Columbia a câștigat grupa H

La Samara, Columbia a învins Senegalul cu 1-0. Fundașul Yerry Mina a marcat în minutul 74, cu capul, după un corner. Jucătorul Barcelonei e la a doua reuşita consecutivă la Cupa Mondială din Rusia.

Senegal: Ndiaye – Wague, S. Sane, Koulibaly, Sabaly (Wague 74′) – Sarr, Kouyate (cpt.), Gana Gueye, Mane – Keita Balde (Konate 80′), M. Niang (D. Sakho 86′). Selecţioner: Aliou Cisse.

Columbia: Ospina – Arias, D. Sanchez, Y. Mina, Mojica – Uribe (Lerma 83′), C. Sanchez – Cuadrado, Quintero, J. Rodriguez (Muriel 31′) – Falcao (cpt.) (Borja 89′). Selecţioner: Jose Pekerman.

Asiaticii și africanii se află la egalitate de puncte și au același golaveraj. Japonia a încheiat pe locul secund în grupă datorită celor patru cartonaşe încasate, spre deosebire de cele şase primite de Senegal.