Champions League | Real Madrid, instrucţie cu Liverpool în Spania! City, victorie pe final cu Dortmund

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 06 aprilie 2021, ora 23:52,
Real Madrid v Liverpool, UEFA Champions League Quarter-final, Football, Santiago Bernabeu Stadium, Madrid, Spain – 06 Apr 2021

Primele meciuri din sferturile UEFA Champions League au fost adevărate lupte între cele mai bune echipe din Europa în acest moment.

Manchester City – Borussia Dortmund şi Real Madrid – Liverpool sunt meciurile care s-au disputat marţi seară în prima manşă a sferturilor Champions League.

Sursa foto: Profimedia Images

În primul meci al serii, la Manchester s-au întâlnit City şi Borussia Dortmund, care au fost conduse de la centru de către arbitrul român Ovidiu Haţegan.

Scorul final al meciului a fost de 2-1, după ce oaspeţii egalaseră pe final de joc. Golurile partidei au fost marcate de Kevin De Bruyne, în minutul 19, din assistul lui Mahrez şi Phil Foden, în minutul 90, pentru Manchester City. Dortmund a egalat în minutul 84 prin reuşita lui Marco Reus, din assistul lui Haaland.

Capul de afiş al serii de Champions League a fost de departe meciul dintre Real Madrid şi Liverpool, partidă care s-a disputat în Spania, pe stadionul de antrenament al celor de la Real.

Partida s-a terminat cu victoria categorică a ,,galacticilor”, scor 3-1. Golurile meciului au fost înscrise de către Junior Vinicius, în minutele 27 şi 65, şi Asensio, în minutul 36, pentru Real Madrid, respectiv Mohamed Salah, în minutul 51, pentru Liverpool.

Citeşte şi VIDEO | Messi, eliminat de PSG din Champions League, după un super gol înscris! Liverpool trece de Leipzig în optimi