CFR, la viteză redusă. Clujenii pierd puncte cu Dunărea Călărași

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 28 iulie 2018, ora 20:05,
cfr cluj
cfr cluj

Dunărea Călărași a remizat pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 0-0, în etapa a doua din Liga 1. Campioana României și-a creat puține ocaze clare de gol, în condițiile unui teren îmbibat cu apă.

Asupra orașului Călărași s-a abătut o ploaie torențială, cu două ore înainte de meci. Zona de acces spre vestiare, dinspre terenul de joc, a fost inundată.

Organizatorii au apelat și la pompieri, care au folosit o pompă specială pentru a extrage apa.

Dunărea Călărași a ratat prima ocazie mare a partidei, în minutul 5. Kouakou a ratat execuţia din 7 metri, după ce a primit o pasă ideală de la Kanda.

În minutul 40, Billel Omrani a primit o pasă de pe partea dreaptă de la Manea, dar șutul atacantului francez a șters transversala porţii apărate de către Straton.

Tot Omrani a avut și cea mai mare ocazie a reprizei secunde. În minutul 68, atacantul a driblat doi jucători de la Dunărea Călăraşi, a șutat din interiorul careului, însă Straton a avut un reflex fantastic.

Călărași: Straton – Gligorov, Şandru, Dobrosavlevici, Ispas – Monroy, Puşcaş (Cucu 78′) – Missi Mezu (Honciu 70′), Simion (Drăghiceanu 60′), Kanda – V. Alexandru. Antrenor: Dan Alexa.

CFR: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureşan, Camora – Ioniţă (Păun 61′), Djokovic, Culio – Deac (Mailat 80′), Ţucudean, Omrani. Antrenor: Toni Conceicao.

CFR Cluj a rămas fără victorie în acest sezon al Ligii 1, după remiza din prima etapă cu FC Botoșani, scor 1-1.

De cealaltă parte, nou-promovata Dunărea Călărași este neînvinsă după primele două etape (1-0 în deplasare cu FC Viitorul).