CFR Cluj și FCSB nu meritau niciun penalty în meciurile cu Craiova și Sepsi: ”Îmi fac mea culpa”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 27 aprilie 2021, ora 08:30,
CFRCluj4
CFRCluj4

CFR Cluj a pierdut acasă cu Universitatea Craiova, scor 2-1, duminică, în etapa a treia din faza play-off-ului Ligii 1.

Golul campioanei în exercițiu a fost marcat de Sigurjonsson (’53), iar pentru olteni au punctat Andrei Ivan (’27) și Tudorie (’88).

La capătul înfruntării, oficialii campioanei în exercițiu i-au reproșat lui Ovidiu Hațegan maniera de arbitraj, acuzând faptul că elevii lui Edi Iordănescu meritau să primească două lovituri de la 11 metri, una la faza din minutul 42, la duelul dintre Chipciu și Bancu, respectiv în minutul 51, la un contacat între Gabriel Debeljuh și Stephane Acka.

Deși inițial, fostul mare arbitru, Ionel Crăciunescu, declara că arbitrul Hațegan a greșit că nu a dictat penalty la duelul din finalul primei reprize, la două zile distanță, acesta a revenit asupra deciziei și a spus că centralul a luat decizia corectă: lovitură liberă indirectă pentru Craiova deoarece Chipciu a faultat în atac și, ulterior, a comis și henț.

”Îmi fac mea culpa, am primit o înregistrare dintr-un alt unghi a acestei faze. Este o mână pusă pe jucătorul de la Craiova. De ce arbitrul nu intervine și nu dictează fault în atac? Chipciu a pus mâna pe adversar, i-a și căzut mingea pe mână. Decizia corectă era fault pentru Craiova.

Debeljuh e primul cu mâinile sus. Nu mi se pare că Acka vine cu forță disproporționată. Uite cum cade! El nu putea să cadă așa niciodată dintr-o așa împingere”, a transmis Ion Crăciunescu, conform Digi Sport.

Sursa Foto: Profimedia Images (Photo by Maurizio Borsari/AFLO)

Fostul ”cavaler al fluierului” a comentat și cea mai controversată fază de la meciul FCSB – Sepsi, cea din minutul 74. La un contact între Florin Tănase şi portarul Niczuly, centralul Colţescu a fluierat iniţial penalty. Asistentul Octavian Șovre a intervenit, iar centralul partidei s-a răzgândit şi i-a dat galben jucătorului de la FCSB pentru simulare. Crăciunescu a transmis că nu se impunea penalty la faza reclamată, dar Colțescu a greșit când i-a acordat cartonașul galben căpitanului de la FCSB.

”Are perfectă dreptate Tănase, nu a fost penalty. El calcă pe minge, a ajuns înaintea portarului, dar calcă pe minge. Apoi a căzut, dar n-a făcut niciun gest, nu a spus că e faultat. El cade din cauza faptului că a călcat pe minge și a contactului cu portarul. Nu încearcă să se agațe cu piciorul de portar. Nu e niciodată de galben”, a declarat Ion Crăciunescu.