Ce victorie pentru Irina Begu la Melbourne! Sorana Cârstea a învins și ea fără emoții la debut

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 03 februarie 2021, ora 09:20,
IrinaBeguSorana

Sportivele din România continuă să impresioneze în Australia, iar în această dimineață atât Irina Begu, cât și Sorana Cârstea au obținut victorii în duelurile de la Melbourne!

Irina Begu (actualul loc 79 WTA) a înfruntat-o pe Johanna Konta (locul 15 WTA) și cap de serie numărul 5 la turneul de la Gippsland Trophy. Tenismena din România a reușit să treacă de adversara mult mai bine cotată după o evoluție senzațională. 4-6, 7-6 (10), 7-6 (4) a fost scorul cu care Begu s-a calificat în sferturile de finală ale competiției după un meci extrem de disputat, de aproape trei ore şi jumătate.

Următoarea adversară a sportivei din România este una pe măsură. Begu va da piept cu japoneza Naomi Osaka (actualul loc 3 WTA).

De partea celalaltă, Sorana Cârstea (locul 72 WTA) a debutat în cadrul turneului de la Grampians Trophy și a obținut o victorie fără emoții în fața tenismenei din Georgia, Oksana Kalashnikova, scor 6-1, 6-1.

Sursa foto: Sorana Cârstea/Facebook

În următoarea partidă, Sorana Cârstea o va întâlni pe sportiva din Elveția, Belinda Bencic (locul 12 WTA), tenismenă care se va alătura competiției din următorul tur.

Întrecerea de la Grampians Trophy este rezervată exclusiv jucătoarelor care au fost nevoite să efectueze o carantină strictă, pentru că au călătorit cu avioane charter în care au fost înregistrate cazuri de infectare cu noul coronavirus la sosirea la Melbourne, astfel că organizatorii au fost nevoiți să adopte măsuri speciale.