ULTIMA ORĂ | Halep trece de Laura Siegemund și se califică în sferturi! Victorie clară pentru fostul lider mondial

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 03 februarie 2021, ora 09:25,
simona-halep-tenis-wta

Actualul loc 2 WTA, Simona Halep, a trecut de sportiva din Germania, Laura Siegemund, și s-a calificat în sferturile turneului de la Gippsland Trophy!

Tenismena din România s-a impus clar în fața adversarei din meciul de astăzi, scor 6-4, 6-2, și merge mai departe în cadrul competiției de la Melbourne. Halep a reușit să salveze o minge de break în finalul partidei și să își facă serviciul fără greșeală, astfel că a obținut o nouă victorie în Australia.

Românca în vârstă de 29 de ani este considerată favorită la câștigarea competiției și speră ca participarea la această primă întrecere să îi aducă și primul trofeu din noul an.

În urma acestui rezultat, Halep a egalat-o pe Laura Siegemund în meciurile directe, astfel că cele două sportive și-au împărțit victoriile în confruntările directe (2-2). Prima întâlnire dintre cele două tenismene a avut loc în 2016, la Stuttgart, unde Siegemund s-a impus în două seturi, 6-1, 6-2, așa cum s-a întâmplat și în anul 2017, tot pe zgura din Germania, scor 6-4, 7-5.

Ultima confruntare directă dintre cele două sportive a fost în 2017, de asemenea pe zgură, dar la Roma, unde Simona Halep a învins-o pe Laura Siegemund cu scorul de 6-4, 6-4.