Ce spune presa internaţională, după eşecul Simonei cu Serena: ,,A împachetat-o pe Halep”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 16 februarie 2021, ora 16:24,
Australian Open Tennis, Day Nine, Melbourne Park, Australia – 16 Feb 2021

Simona Halep a fost eliminată astăzi din primul Grand Slam al anului 2021, în faza sferturilor de finală, după ce a fost învinsă de Serena Williams.

Numărul 2 WTA a pierdut în două seturi cu sportiva din SUA, scor 3-6, 3-6, la capătul unui meci care a durat mai puţin de o oră şi jumătate.

Sursa foto: Profimedia Images

Numeroase comentarii au apărut după acestă partidă în presa internaţională. Marile publicaţii au recunoscut meciul de azi ca fiind unul dintre cele mai mari din această fază a competiţiei.

Prestație uriașă din partea Serenei, care a „împachetat-o” pe Halep și a ajuns în semifinale. Un meci mare scris cu majuscule în sferturile de finală între Serena Williams și Simona Halep. Americanca a strâns din dinți și și-a luat revanșa după înfrângerea suferită în finala de la Wimbledon 2019. Serena a fost foarte serioasă și concentrată, având în vedere că știa ce poate produce consistența lui Halep.”, au scris cei de la Punto de Break

,,Serena Williams a depășit-o pe Simona Halep și va avea o semifinală blockbuster cu Naomi Osaka. În fața româncei, Serena a avut o evoluție dominantă.”, a spus CNN.

Serena Williams dă timpul înapoi și obține o victorie superbă în fața Simonei Halep. Serena pare pregătită să egaleze recordul lui Margaret Court. Părând mai pregătită fizic ca oricând de la revenirea pe teren, Serena a avut nevoie de doar 82 de minute pentru a obține victoria. Ea a arătat o mobilitate incredibilă împotriva uneia dintre jucătoarele cu cea mai bună deplasare din circuit.”, au punctat cei de la Daily Mail.

Ce victorie! Și de acum înainte va fi doar mai dificil. Halep a avut probleme pe al doilea serviciu în acest meci.”, a mai precizat şi Tennis Magazine.

Dacă Simona Halep ar fi trecut astăzi mai departe de Serena Williams, în semifinalele competiţiei ar fi întâlnit-o pe Naomi Osaka, care a trecut în două seturi de Su-Wei Hsieh, scor 6-2, 6-2.

Australian Open a început pe data de 8 februarie şi se va încheia pe 21 februarie, după ce turneul a fost amânat de mai multe ori din cauza pandemiei de Coronavirus.

Citeşte şi Simona Halep părăsește Australian Open! Serena se impune în două seturi identice