Campioana și vicecampioana, ”retrogradate” pentru jocul prestat: ”Doar 20 de minute de fotbal”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 12 aprilie 2021, ora 09:58,
u craiova - cfr cluj

CSU Craiova și CFR Cluj au remizat, scor 0-0, în runda cu numărul 30, ultima din sezonul regulat al Ligii 1.

Deși meciul a avut faze importante de poartă, printre care patru bare și un gol anulat pentru offside, impresia generală a fost că jocul celor două combatante a lăsat de dorit. Lucru pe care l-au remarcat și Vasile Miriuță și George Florescu. Fostul antrenor al clujenilor a declarat că ardelenii au fost mulțumiți cu acest egal și se aștepta mai mult de la olteni.

„După primele 15-20 de minute, ne aşteptam la avalanşă de goluri. Au fost ocazii multe, trei bare, un gol anulat pentru ofsaid.  Craiova a început mai bine meciul, a presat, iar CFR a ştiut de la început ce vrea astăzi, să nu piardă! Burcă a fost nemulţumit, a dat de înţeles că echipa nu şi-a dorit mai mult. CFR a fost mulţumită cu acest rezultat de egalitate. S-a văzut de la început acest lucru.

În schimb, Craiova e o deziluzie, mai ales după partida cu FCSB, când a atacat, a avut iniţiativă. Baiaram a fost slab, Tudorie a fost slab, Nistor a fost singurul care a încercat astăzi. Cred că dacă CFR îşi dorea mai mult astăzi putea să câștige la Craiova, mai ales după jocul din repriza a doua“, a spus Vasile Miriuță, conform looksport.ro.

De asemenea, și fostul internațional George Florescu s-a arătat dezamăgit de prestația celor două echipe care au fost în fruntea clasamentului din sezonul trecut al Ligii 1.

„După cum anticipam, lui CFR i-a convenit această remiză. În schimb, am fost neplăcut surprins de atitudinea celor de la Craiova, cel puţin în repriza a doua. În afară de şutul lui Vătăjelu şi acțiunea lui Bancu din ultimul minut, n-a avut absolut nimic! A fost o posesie sterilă, cu multe pase înapoi şi în lateral. O partidă surprinzător de plictisitoare în a doua parte. Am văzut doar 20 de minute de fotbal astăzi. N-am observat plecările atacanţilor pe spaţii, să ofere soluţii de pasare”, a spus la finalul meciului și Florescu.

În urma acestui rezultat, Craiova rămâne pe poziția a treia în ierarhie, cu 58 de puncte acumulate în cele 30 de meciuri disputate. Pentru Craiova este al doilea egal consecutiv, după cel din runda trecută contra FCSB-ului.

De cealaltă parte, CFR Cluj termină astfel sezonul regulat pe locul secund în clasament, la un singur punct în spatele FCSB-ului. Formația condusă de Edi Iordănescu a ratat astfel șansa de a începe play-off-ul de pe prima poziție în clasament.