Cristian Bălgrădean acuză arbitrul pentru ratarea calificării în șaisprezecimile Europa League: „A dat penalty pentru că suntem români”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat joi, 10 decembrie 2020, ora 23:23,
Cristi Bălgrădean

CFR Cluj a fost eliminată din Europa League, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Young Boys, joi seara, la Berna, în ultima etapă a Grupei A.

În minutul 90, arbitrul francez Bastien a dictat penalty pentru elvețieni în urma unei respingeri a balonului de către Bălgrădean. Fundaşul Zesiger ar fi fost lovit involuntar de portar. Bastien l-a eliminat apoi pe Bălgrădean pentru proteste, iar atacantul Jean-Pierre Nsame a transformat lovitura de pedeapsă.

Suntem prea mici, probabil a dat penalty pentru că suntem români. E o dezamăgire mare în rândul echipei şi a României. Nu meritam să pierdem această calificare, dar după părerea mea acest arbitru a făcut să pierdem.

Nu am apucat să ajung la el. A zis că mi-a dat cartonaş roşu pentru proteste…ce proteste, că nu am apucat să ajung la el să îl întreb?! Aşa cred, că suntem prea mici. Cred că după aspectul jocului trebuia să meargă CFR Cluj în 16-imi.

Cred eu că a văzut toată Europa. La fel a fost şi cu AS Roma. Acum iar penalty, dar a fost decisiv. Din păcate pentru CFR, pentru România, s-a terminat campania europeană.

Dezamăgirea este mare, probabil astăzi o să mai stăm să povestim la masă, iar de mâine trebuie să ne gândim la meciul cu FCSB de duminică„, a declarat Cristi Bălgrădean la Digi Sport.

Meciul Young Boys Berna – CFR Cluj a fost arbitrat de o brigadă din Franţa, avându-l la centru pe Benoît Bastien. Acesta a fost ajutat de conaţionalii săi Hicham Zakrani şi Frédéric Haquette. Rezervă a fost Karim Abed.