Avem două echipe în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin! Cu cine se vor duela pentru un loc în Final Four

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 07 martie 2020, ora 21:56,
ehf ch league

CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea au terminat pe poziția a patra faza grupelor principale ale competiției.

Campioana României a pierdut ultimul meci jucat, în fața deținătoarei trofeului, Gyor. Deși au condus în startul meciului, oltencele nu au putut ține ritmul cu adversarele lor care s-au impus în final cu 35-29. Duminică se va decide și adversara din sferturi a celor de la SCM Râmnicu Vâlcea. Între Esbjerg sau Metz se va alege formația pe care campioana României o va avea în față în lupta pentru un loc în Final Four.

Dacă Vâlcea a pierdut, CSM a terminat această fază a competiției cu o victorie. Bucureștencele le-au bătut pe norvegiencele de la Vipers, scor 28-22. Succesul nu a schimbat poziția în grupă pentru Neagu & Co. Pe locul 4, trupa pregătită de Adi Vasile o va întâlni pe Gyor în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Meciurile se joacă pe 3-5 aprilie și 10-12 aprilie, prima manșă urmând a avea loc în România.

sferturiscm ramnicu valcealiga campioniloradversarecsm bucurestigrupe principale