Astra – Chindia, 0-0! Meci nedecis, iar giurgiuvenii nu scapă de zona retrogradării nici acum

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 07 decembrie 2020, ora 19:37,
astra
astra

Meciul dintre Astra Giurgiu şi Chindia Târgovişte din etapa a 12-a a Ligii 1, s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

Oaspeţii au cerut un penalty în prima repriză la un duel între Graovac şi Raţă, însă arbitrul a considerat că nu a fost nimic, iar meciul s-a terminat fără nicio învingătoare.

Prima repriză nu a fost una foarte bogată în ocazii de gol, dar nici nu a dus lipsa de faze ofensive. Prima ocazie a meciului i-a aparţinut lui Martac în minutul 18, care a primit o pasă de la Neguţ, dar şutul său a trecut peste poarta lui David Lazar.

Astra a replicat printr-o acţiune a lui George Merloi în minutul 30, care a pătruns în careu, dar şutul său la colţul scurt a fost reţinut de portarul Aioani. Cea mai controversată fază a prime reprize a avut loc în minutul 34, la un duel între Raţă şi Graovac, unde oaspeţii au cerut penalty, însă arbitrul nu a acordat nimic, iar tabela arăta scorul la pauză 0-0.

Citeşte şi VIDEO BLOG | Eșecul nu e o opțiune la EURO! România – Norvegia, de la ora 21:30

Repriza a doua a început diferit faţă de prima, iar în minutul 48 Daniel Florea a trimis un şut din marginea careului, însă mingea a fost reţinute de Lazar. Astra nu a stat prea mult să fie presată de adversari, iar Budescu a încercat un şut din afara careului, dar mingea a fost reţinută de portar în minutul 52. În minutul 55 Astra are o nouă ocazie, după o centrare a lui Budescu, însă mingea reluată de Dima este prinsă de Aioani.

Intrat pe teren în repriza a doua, Yameogo are o ocazie uriaşă în minutul 82 al meciului, după ce a primit o minge în interiorul careului, iar şutul său cu exteriorul a trecut puţin pe lângă poarta giurgiuvenilor.

Nicio ocazie semnificativă nu a mai fost până la finalul jocului, iar partida s-a încheiat aşa cum a început, 0-0.

După meciul din această seară, Astra se află pe locul 15 în Liga 1, având 9 puncte adunate în 12 etape disputate, iar Chindia este pe locul 8, cu 15 puncte în 12 jocuri disputate până acum.

emil-săndoi-chindia-târgoviște

Citeşte şi Ce spune Ovidiu Haţegan despre al şaselea meci consecutiv arbitrat în Champions League: ,,Muncesc de 24 de ani”