Anghel Iordănescu, trist pentru eșecul fiului său: „Este dureros să pierzi o calificare într-un asemenea mod. Nu am mai văzut un asemenea penalty”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 11 decembrie 2020, ora 00:51,
Anghel Iordănescu

CFR Cluj a fost eliminată din Europa League, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Young Boys, joi seara, la Berna, în ultima etapă a Grupei A.

În minutul 90, arbitrul francez Bastien a dictat penalty pentru elvețieni în urma unei respingeri a balonului de către Bălgrădean. Fundaşul Zesiger ar fi fost lovit involuntar de portar. Bastien l-a eliminat apoi pe Bălgrădean pentru proteste, iar atacantul Jean-Pierre Nsame a transformat lovitura de pedeapsă.

Anghel Iordănescu s-a arătat dezamăgit de eșecul suferit de CFR Cluj, echipă antrenată de fiul său. Fostul selecționer al reprezentativei de fotbal a României spune că arbitrul Bastien a greșit dictând penalty la faza din minutul 90.

Nu am mai văzut un asemenea penalty. Îmi este greu să înţeleg ce a vrut să facă acest arbitru. Nu ştiu dacă cineva dădea penalty la o asemenea fază. Poate a atins mingea, a atins şi adversarul, dar nu poţi să iei o asemenea decizie.

Este trist. Este dureros să pierzi o calificare într-un asemenea mod. Vreau să felicit echipa pentru joc, pentru abordare şi pentru momentele foarte bune. Au avut o organizare foarte bună„, a declarat Anghel Iordănescu, la Digi Sport.

Meciul Young Boys Berna – CFR Cluj a fost arbitrat de o brigadă din Franţa, avându-l la centru pe Benoît Bastien. Acesta a fost ajutat de conaţionalii săi Hicham Zakrani şi Frédéric Haquette. Rezervă a fost Karim Abed.