Anett Kontaveit se așteaptă la un meci infernal cu Simona Halep! „Va trebui să fac totul perfect”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 27 ianuarie 2020, ora 17:29,
Simona Halep – Annet Kontaveit

Simona Halep (locul 3 WTA) și Anett Kontaveit (31 WTA) se vor înfrunta în sferturile de finală la Australian Open, primul turneu de Mare Șlem al anului. Jucătoarea din Estonia a ajuns în premieră în această fază a competiției de la Melbourne și este conștientă că trebuie să facă un meci perfect pentru a o învinge pe româncă.

Halep (28 de ani) a învins-o pe Kontaveit (24 de ani) în cele două confruntări anterioare, în 2017.

Kontaveit și-a îmbunătățit în mod semnificativ jocul din 2017, ajungând în finală la Wuhan și la Stuttgart„, scrie site-ul WTA.

Simona este atât de puternică încât cred că va trebui să fac totul perfect pentru a o învinge. Nu am nimic de pierdut, mă voi bucura de acest meci. Abia aștept meciul cu Simona. Nu am mai jucat de câțiva ani, dar este o jucătoare extraordinară.

Va trebui să joc cel mai bun tenis al meu. Are o constanță incredibilă în joc. Se mișcă excelent, joacă incredibil. Cu siguranță va trebui să mă ridic la acest nivel și să fiu agresivă„, a spus Anett Kontaveit, după victoria cu Iga Swiatek, scor 6-7 (4), 7-5, 7-5.

Partida din sferturile de finală va avea loc miercuri, la o oră ce nu a fost stabilită momentan de către organizatori.